توماتینا (La Tomatina) جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی است که در آخرین چهارشنبه ماه آگوست هر سال، در شهر بانیول نزدیک والنسیای اسپانیا برگزار می شود. ده‌ها هزار نفر از مردم، از گوشه و کنار جهان به منظور شرکت در بزرگترین گردهم آیی (مبارزه با گوجه‌فرنگی) دنیا خود را به این شهر می رسانند. جایی که در آن ده‌ها تن گوجه فرنگی کاملا رسیده، در خیابان‌ها پرتاب می شوند.

 

تاریخچه

روایت‌های متفاوتی در مورد نبرد گوجه فرنگی وجود دارد اما اولین رویداد ثبت شده‌ی مربوط به آن، در شهر بانیول (Buñol) و در بازه‌ی زمانی حدود سالهای ۱۹۴۴ یا ۱۹۴۵ تخمین زده می شود.

هر روایت، داستان جدایی را نقل می کند. اما از اصلی‌ترین آن‌ها اشاره به جوانان پرنشاطی دارد که برای خودنمایی و جلب توجه در یک رژه دولتی باعث زمین خوردن یک از نوازندگان گروه رژه می شوند که در نهایت باعث درگیری شدید و پرتاب میوه‌های یک تره بار توسط افراد حاضر، شده است. سال بعد جوانان دعوا را خودشان شروع می کنند آنها حتی مهمات گوجه فرنگی جهت پرتاب به یکدیگر را نیز تدارک دیده بودند و بدین ترتیب لذتی که در این اتفاق وجود داشت سبب تکرار آن در سالهای بعد و تبدیل آن به یک جشنواره همیشگی شد. هرچند که این جریان همیشه بدون دردسر اتفاق نیافتاده است و به دلیل آشوب‌ها و سر‌و‌صدایی که در جشنواره اتفاق می‌افتاد، اغلب لغو و ممنوع می شد. این رویداد در زمان حکومت فرانسیسکو فرانکو به دلیل اینکه وی هیچ اهمیتی برای رویدادهای مذهبی و یا اینچنینی قائل نبود لغو شد. اما پس از مرگ وی در دهه ۱۹۷۰ دوباره برقرار گردید. با این حال، بوسیله قوانین و مقرراتی که به صورت رسمی و توسط مقامات محلی وضع شده است، این رویداد محبوب از یک جشن محلی تبدیل به جشنواره‌ای بین المللی شده است که همواره همگان انتظار آن را می کشند. جشنواره گوجه‌فرنگی الهام بخش جشنواره‌های مشابهی در مناطق اسپانیایی زبان جهان گردیده است. بطور مثال می‌توان به جشنواره جنگ گوجه فرنگی کلورادو - تگزاس در کلورادو آمریکا اشاره کرد، که در آن نبردی بین مردم تگزاس و کلورادو صورت می گیرد.

درباره‌ی جشنواره گوجه فرنگی

با وجود تبلیغات گسترده‌ای که برای آن صورت می گیرد، مدت زمان برگزاری جشنواره گوجه فرنگی، بسیار کوتاه است و تنها در صبح روز نبرد اتفاق می افتد. این رویداد از ساعت ۱۰ صبح آخرین چهارشنبه ماه آگوست، با یک تکه ژامبون، که بالای ستونی بلند و چرب در پلازا دل پوئبلو(Plaza del Pueblo) میدان‌ شهر قرار داده می شود، شروع خواهد شد. جنگ زمانی شروع می شود که یکی از شرکت کنندگان با چالاکی از ستونی بلند و چرب بالا رفته و تکه ژامبون قرار داده شده روی آن را بردارد. ضمنا در صورتی که هیچ کس نتواند آنرا به دست آورد جنگ با شلیک توپ های آبی آغاز می شود. گاهی همین مرحله اول مدت زمان زیادی طول خواهد کشید. زمانی که ژامبون برداشته شد، زنگی به صدا درآمده و به کامیون های حامل گوجه فرنگی اجازه ورود به میدان مسابقه داده می شود و گوجه فرنگی‌های بار شده به سوی مردم و خیابان ها پرتاب می شوند.سپس کامیونها از میدان خارج شده و هرج و مرجی به پا می‌شود. افراد بسیار زیادی از سر و کول هم بالا می روند. نتیجه آن شهری آشفته، لغزنده و چسبناک با مردمی غرق در تکه ها و آب گوجه فرنگی خواهد بود. tomato-06 رقابت برای یک ساعت ادامه پیدا می کند تا زمانی که علامت پایان به صدا در آید. پس از اتمام مسابقه شهروندان بانیول بوسیله شلنگ‌های آب، مردم و خیابان‌ها را تمیزکاری مختصری می کنند.

قوانین و مقررات

رسم بر این است که به منظور افزایش کنتراست با گوجه فرنگی های قرمز، لباس سفید به تن داشته باشید. برای جلوگیری از ایجاد هرگونه آسیب، پیش از پرتاب، گوجه فرنگی‌ها را حتما له کنید. از بردن بطری یا اشیا سختی که باعث آسیب رساندن به دیگر شرکت کنندگان می شوند خودداری کنید. همیشه راه را برای ورود کامیون‌ها به خیابان باز بگذارید و فاصله امنی از آنها داشته باشید. به هیچ عنوان سعی نکنید که لباس های خود یا دیگران را پاره کنید. به محض به صدا درآمدن علامت دوم، پرتاب گوجه ها را متوقف کنید. توصیه های مفید

از کفش های کاملا بسته که قابل دور انداختن باشند استفاده کنید. در صورت استفاده از کفش های باز مانند صندل امکان آسیب به پاها و همچنین پاره شدن کفش‌ها بسیار زیاد است. لباس های کهنه یا دست دوم بپوشید چرا که به احتمال زیاد پاره شده یا به قدری کثیف می شوند که مجبور به دور انداختن آنها می شوید. ممکن است به همراه داشتن عینک برای شما مفید باشید. با این حال بهتر است مطمئن شوید همیشه چیزی تمیز برای پاک کردن چشمان خود دارید. بهترین راه پیشنهادی اینست که تیشرت خود را درون شلوار بگذارید تا حداقل قسمت پائینی آن تمیز و خشک باقی بماند! جشنواره گوجه فرنگی اگر تصمیم به عکاسی از این رویداد را دارید، یک دوربین ضد آب به همراه داشته باشید. در صورتی که از اهالی بانیول نیستید و تصمیم گرفته‌اید که شب را در آنجا بمانید، حتما مقدمات اسکان خود را قبل از جشن فراهم آورید. در حد امکان سعی کنید سالم بمانید و از جشن لذت ببرید.

اطلاعات لازم

بانیول(Buñol) شهری کوچک در ۳۸ کیلومتری غرب والنسیا است. اکثر توریست‌ها ترجیح می دهند که در والنسیا بمانند و برای شرکت در جشن با قطاری صبحگاهی به آنجا بروند. در روز جشن، جمعیت ده هزار نفری این شهر به حدود پنجاه هزار نفر افزایش پیدا می کند. حدود ۴۰ تن گوجه فرنگی در طول جشن استفاده می شود. این مقدار به طور اختصاصی برای جشنواره گوجه فرنگی در منطقه اکسترمادورا(Extremadura) پرورش داده می شود.