قلعه کوکا (Coca Castle) یکی از بهترین و منحصر به فردترین قلعه های اسپانیاست که در ۵۰ کیلومتری شمال غربی مرکز استان سگوویا، ۶۰ کیلومتر از Valladolid واقع شده است. این قلعه در قرن پانزدهم برای اسقف اعظم آلونسو د فونسکا اول ساخته شد. این قلعه نظامی کاملا مورد حفاظت واقع شده است و ۳۰ دقیقه از سگوویا فاصله دارد. در سفر با تور اسپانیا دیدن این قلعه را از دست ندهید. 

 قلعه کوکا که از دیدنی های اروپا و بهترین قلعه های جهان است، تنها سه طرف دارد و در دامنه‌ی کوه ساخته شده که از هجوم اشغالگران و مهاجمان از عقب جلوگیری می‌کند. این قلعه به سبک معماری مدجنی با برجهای مستدبر متشکل از آجر سرخ و گچ، در جریان قیام جوامع کاستیل علیه کارل پنجم ساخته شده است و خندقی در پیرامون دارد. این قلعه بیشتر به عنوان قصری باشکوه استفاده می شده و برخوردار از معماری نظامی غربی و موروئی است. نقشه کف چهار گوش است، با دیوارهائی بس مزین و فضای داخلی پر تکلف و اشرافی.

 قلعه کوکا که از مهمترین دیدنی های اسپانیا به شمار می رود، بیشتر به عنوان قلعه شناخته می شود تا کاخ. قلعه ساختاری با برج های گردان از جنس گچ و آجرهای قرمز دارد که با یک خندق عمیق احاطه شده است. اگر چه بسیاری از قلعه کوکا در قرن های گذشته تخریب شده است اما بسیاری از نماهای خارجی و برج ها هنوز هم دست نخورده هستند. این قلعه به خاطر معماری آن منحصر به فرد است زیرا این معماری اگرچه توسط مسیحی‌ها در اواسط قرن پانزدهم ساخته شده اما از موروها تاثیر زیادی گرفته است. قلعه‌ی کوکا به عنوان یک سفر یک روزه از سگوبیا بسیار عالی است و تنها برای تورها باز است. در سفر با تور اروپا حتما از این قلعه دیدن کنید.