•   +

 • ویزا چیست؟ +

  ویزا به مدرکی گفته می‌شود که می‌تواند به اشخاصی اعطا گردد که درخواست اخذ اجازه از یک کشور برای گذر از خاک آن یا ورود به آن را دارند. معمولاً روادید بصورت برچسب یا مهر بر روی کاغذهای مربوطه در گذرنامه اشخاص، چسبانده یا زده می‌شود.
 • چه کسانی به ویزا نیاز دارند؟ +

  اتباع قریب به اتفاق کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای دیدار از کشورهای تحت حوزه شنگن ویزا نیاز دارند. کلیه شهروندان ایرانی برای سفر به محدوده شنگن به روادید نیاز دارند.
 • برای اخذ ویزای شینگن چه زمانی باید اقدام کرد؟ +

  ویزا بایستی قبل از ورود به منطقه شینگن آماده و در پاسپورت درج شده باشد. هر مرتبه که دارنده ویزا از مرزهای بیرونی منطقه شگن عبور میکند حق ورود مورد بررسی قرار می گیرد. هنگام کنترل مرزی بایستی همه مسافران نشان دهند که پول کافی جهت معاش طی دیدار و برای سفر بازگشت،بیمه پزشکی بهمراه دارند و همچنین اسناد ومدارک مربوطه به هدف از دیدار را ارائه کنند.
 • ویزای شینگن می بایستی از کدام سفارت اخذ شود؟ +

  ویزای شینگن می بایستی از کدام سفارت اخذ شود؟ ویزایی که توسط یکی از کشور ها صادر شده باشد برای دیدار از سایر این کشورها معتبر خواهد بود.این کشورها عبارتند از: آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتقال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت و یونان، قبرس ، بلغارستان ، رومانی و سوئیس. در موارد استثنایی ممکن است ویزا فقط برای ورود به کشور صادر کننده آن صدق کند، یا در صورتیکه پاسپورت فرد مورد قبول کلیه کشورهای شنگن نباشد،فقط در بعضی کشورها صدق کند.
 • کدام کشورها عضو معاهده شنگن هستند؟ +

  کشورهای اتحادیه اروپا را نباید با کشورهای محدوده شنگن اشتباه نمود. کشور های عضو معاهده شینگن عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لاتویا، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتقال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوییس از آنجاییکه معاهده شینگن هنوز در کشورهای بلغارستان ، رومانی و قبرس به مرحله اجرا در نیامده، دارندگان روادید شنگن مجاز به سفر به این کشورها نیستند.
 • آیا با داشتن ویزای شینگن، میتوانم به انگلستان بروم؟ +

  خیر، انگلستان عضو دپارتمان اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن نیست. برای رفتن به انگلستان به ویزای انگلستان نیاز دارید. آیا با داشتن ویزای شینگن یک کشور (مثل ایتالیا) می توان از مرز یک کشور دیگر (مانند آلمان) وارد محدوده شینگن شد؟ اگر درخواست متقاضی برای اولین بار باشد و وی قبلا به شینگن سفر نکرده باشد این امر امکانپذیر نیست. برای مثال اگر متقاضی ویزای شینگن خود را از ایتالیا گرفته باشد ولی از آلمان وارد شینگن شود مقامات مرزی شینگن در آلمان می توانند به دلایلی کاملا قانونی به ایشان اجازه ورود ندهند.
 • آیا متقاضی برای تحویل مدارک نیاز به گرفتن وقت قبلی دارد؟ +

  متقاضی روادید برای تحویل درخواست خود بایستی از قبل وقت مصاحبه گرفته باشد.
 • مدارک لازم برای درخواست ویزای شینگن کدامند؟ +

  ترجمه رسمی کارت ملی به زبان انگلیسیترجمه رسمی شناسنامه به رسمی زبان انگلیسیاصل پاسپورت جدید (اعتبار پاسپورت جدید باید حداقل 3 ماه از طول مدت درخواستی مثلا 3 یا 4 سال بیشتر باشد ، در غیر این صورت باید پاسپورت تعویض گردد . پاسپورت نیز باید امضاء شده باشد(پاسپورت قبلی- برای بررسی نیاز می باشدترجمه رسمی سند ملکی به نام متقاضی به زبان انگلیسیسه قطعه عکس (رنگی- زمینه سفید-70%چهره-3.5*4.5).مدارک شغلی :پزشکان: پروانه مطب+کارت نظام پزشکی(ترجمه) / دانشنامه تحصیلی(ترجمه). مهندسان: پروانه مهندسی/کارت نظام مهندسی(ترجمه). وکلا:پروانه وکالت/کارت وکالت(ترجمه).کسبه: پروانه کسب (ترجمه)/کارت بازرگانی(ترجمه) در صورت داشتن. مدیرعامل شرکتها:روزنامه رسمی تاسیس شرکت و آخرین تغیرات شرکت( ترجمه با مهر دادگستری)+ گواهی شغلی (با ذکر سمت،سابقه کاری،حقوق و مزایا)(ترجمه)..کارت بازرگانی(ترجمه) در صورت دارا بودن. کارمند بخش خصوصی: روزنامه رسمی تاسیس شرکت و آخرین تغیرات شرکت( ترجمه با مهر دادگستری)+ گواهی شغلی (با ذکر سمت،سابقه کاری،حقوق و مزایا)(ترجمه)+لیست بیمه 6 ماهه (ترجمه) .ساختمان سازها:اصل گواهینامه ساختمان/اصل قرارداد همکاری/اصل پایان کار ساختمان/کارت انبوه سازی.مشاغل دولتی:حکم کارگزینی + فیش حقوقی 3ماهه(ترجمه). بازنشسته ها : حکم بازنشستگی + آخرین فیش حقوقی(ترجمه).دانش آموزان و دانشجویان : نامه اشتغال به تحصیل و کارت دانشجویی(ترجمه).مدارک مالی و بانکی:ریز پرینت بانکی 6 یا 3ماه اخر به زبان انگلیسی- حد اقل موجودی 40.000.000 تومان(به ازائه هر نفر) با مهربانک(حساب کوتاه مدت یا جاری).بیمه مسافرتی شنگن حداقل 3 ماهه آدرس محل سکونت مشتری و شماره تلفن های تماس با متقاضی
 • آیا ارائه پاسپورت قبلی متقاضی نیز لازم است؟ +

  بلی، اگر متقاضی دارای گذرنامه جدید است و سابقه دریافت روادید شنگن در گذرنامه های قبلی خود دارد، پیشنهاد می شود حتماً گذرنامه های قبلی خود را همراه با فتوکپی از روادیدهای شنگن موجود در آنها به سفارت ارائه نماید.
 • مدارک موردنیاز برای سفرهای تجاری، شرکت در کنفرانس، کنگره یا دوره آموزشی جهت اخذ ویزای شینگن کدامند؟ +

  دعوت نامه رسمی از شرکت یا سازمان میزبان در کشور مربوطهپروانه ثبت شرکت یا سازمان ایرانی همراه با ترجمهفتوکپی کلیه مدرک تحویلی به سفارت باید بر روی برگه استاندارد A4 (کاغذ با سایز استاندارد) گواهی رسمی به زبان انگلیسی از شرکت/ سازمان/ موسسه ای که در آن مشغول به کار هستید با ذکر هدف از سفر و تاریخ سفردعوتنامه رسمی از شرکت/ سازمان/ موسسه میزبان در فنلاند با ذکر اطلاعات دعوت کننده و دعوت شونده از قبیل (نام / تلفن/ نشانی و آدرس پست الکترونیکی) مدت سفر و تعهدات مالی دعوت شونده الزامی است.تاییدیه بانکی متقاضی یا کارفرما به زبان انگلیسی به همراه گزارش ریز کارکرد حساب بانکی مربوط به شش ماه گذشته ولی با مشخصات انگلیسی شخص دارنده حساب سفارت ممکن است علاوه بر مدارک فوق از متقاضی درخواست مدارک دیگری نماید.
 • دعوتنامه باید شامل چه اطلاعاتی باشد؟ +

  دعوتنامه شکل خاصی ندارد. بایستی حاوی اطلاعات درباره مقصد و هدف از سفر بوده، برای مثال حاوی اطلاعات درباره چگونگی اقامت متقاضی در کشور مربوطه باشد. ارائه رزرو هتل و توضیح درباره قصد سفر برای متقاضیانی که فاقد دعوتنامه هستند ضروری است. اعتبار دعوت نامه سه ماه است. لازم به ذکر است صرفاً ارائه دعوتنامه، تضمینی برای صدور روادید به همراه نخواهد آورد. اطلاعات دعوتنامه و اطلاعات درج شده در فرم روادید بایستی با هم مطابقت داشته باشد. دعوت نامه باید شامل اطلاعات زیر باشد: مشخصات دعوت کننده شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره تلفن، آدرس کامل و کد پستی مشخصات متقاضی (نام و تاریخ تولد و آدرس کامل پستی) هدف از سفر تاریخ تقریبی و مدت زمان سفر توضیح درباره نسبت بین دعوت کننده و متقاضی توضیح درباره محل اقامت متقاضی در طول سفر توضیح درباره اینکه آیا دعوت کننده، هزینه سفر متقاضی را تقبل می نماید. دارای تاریخ بوده و توسط دعوت کننده امضاء شده باشد. دعوت نامه باید از طرف شخصی باشد که متقاضی قصد دیدار از وی را دارد.
 • آیا دعوت نامه باید دارای مهر اداره پلیس باشد؟ +

  صرفا ضروری نیست
 • آیا ارسال دعوتنامه از طریق فکس یا ایمیل قابل قبول است؟ +

  ارائه اصل دعوتنامه به سفارت الزامی نیست. این امکان وجود دارد که دعوتنامه از طریق پست، ایمیل یا نمابر برای شخص متقاضی ارسال شود. اطلاعات مندرج در دعوتنامه بایستی خوانا و مشخص باشد و متقاضی بایستی نسخه ای از آنرا همزمان با ارائه مدارک درخواست روادید در اختیار سفارت قرار دهد. بدلیل حجم زیاد دعوتنامه ها، سفارت از دریافت آنها از طریق ایمیل یا نمابر معذور است. خواهشمند است از ارسال دعوت نامه یا مدرک به نمابر سفارت جدا خودداری فرمایید.
 • میزان موجودی حساب بانکی متقاضی جهت اخذ ویزای شنگن چقدر باید باشد؟ +

  با توجه به قصد و طول مدت سفر متفاوت است، متقاضی بایستی وجه کافی جهت پرداخت هزینه های امرار معاش خود در اختیار داشته باشد. همچنین در صورت مواجهه احتمالی مسافر با سوال مسئولین مربوطه درباره توانایی مالی در تامین هزینه های اقامت و سفر، باید در طول سفر مدارک مناسب و کافی در این مورد همراه مسافر باشد. اگر دعوت کننده مسئولیت پرداخت هزینه سفر و اقامت وی را تقبل نموده، مسافر بایستی آمادگی ارائه مدرک در این مورد را نیز داشته باشد.
 • آیا بلیط هوایی خریداری شده و بیمه مسافرتی باید همزمان با فرم درخواست روادید به سفارت ارائه شود؟ +

  بله ، ارائه بلیط رزرو شده و بیمه مسافرتی هنگام تسلیم مدارک به سفارت لازم است.
 • حداکثر زمان اقامت در محدوده شینگن چقدر است؟ +

  طولانی ترین نوع روادید به دارنده آن اجازه می دهد حداکثر تا 90 روز در مدت زمان 6 ماه در محدوده شنگن اقامت نماید که پس از آن، شخص بایستی محدوده شنگن را ترک کند. مدت زمان روادید صادر شده بستگی به دلیل سفر متقاضی دارد. در صورتیکه متقاضی در طول شش ماه گذشته به محدوده شنگن سفر کرده باشد، این طول مدت حضور وی در این محدوده هنگام صدور روادید جدید، در نظر گرفته خواهد شد.
 • بیمه نامه مسافرتی شینگن می بایستی چه شرایط داشته باشد؟ +

  بیمه نامه باید دارای شرایط زیر باشد: مطابق با اعتبار روادید، تمام مدت اقامت مسافر را پوشش دهد. در کل منطقه شنگن معتبر باشد. بایستی هزینه های مربوط به بیماریهای ناگهانی و حوادث را پوشش داده، در صورت فوت مسافر کلیه هزینه های بازگرداندن پیکر وی به ایران را تقبل نماید. حداقل سقف آن سی هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزهای معتبر باشد. (مثلا 50000 دلار آمریکا) در خصوص صدور روادید با اعتبار ورود متعدد ، متقاضی بایستی برای اولین سفر خود,بیمه نامه معتبر مسافرتی به سفارت ارائه نماید و علاوه بر این در زمان درخواست روادید در فرم درخواست، قسمت مربوط به تعهد نامه در تهیه بیمه مسافرتی برای سفرهای بعدی را نیز امضاء نماید.
 • کدام شرکتهای بیمه مورد قبول هستند؟ +

  شرکتهای بیمه ایرانی ذیل مورد تایید شرکت بیمه MAPFRE است. بیمه آسیا - بیمه دانا - بیمه پاسارگاد - بیمه پارسیان - بیمه البرز - بیمه سامان - بیمه توسعه - بیمه ملت - بیمه رازی - بیمه نوین - بیمه کارآفرین
 • نکاتی باعث موفقیت در دریافت ویزای شینگن میشود چیست؟ +

  اگر در پاسیورت شما مهرهای متفاوتی از کشورهای مختلف خورده باشد، نشان میدهد که شما چندین بار به خارج از کشور رفته و بازگشته اید. اگر قبلا یکبار ویزای شینگن دریافت کرده باشید، احتمال گرفتن ویزای کشورهای مختلف و یا ویزای بلند مدت شنگن بسیار زیاد است. هر مهری که در پاسپورت شما درج شود، حکم یک اعتبار برای شما است. یکی از راههای نسبتا ساده ای که میتوانید اعتبار پاسپورت خود را بالا ببرید، این است که به کشورهای ارزان و نزدیک سفر کنید، ترکیه، ارمنستان، امارات متحده عربی و یا در صورت امکان مالزی. اینها کشورهایی هستند که یا به ویزا گرفتن نیازی ندارید و یا گرفتن ویزایشان آسان است درهرصورت، همیشه پاسپورتی که پر از مهر است و دارنده آن به کشورهای مختلفی مسافرت کرده است از شانس بسیار بالایی برای گرفتن ویزای کشورهای مختلف برخودار است، گرچه این فقط یک تجربه است، و نه قانون نوشته شده.
 • دلایل عدم موافقت با صدور ویزای شینگن چیست؟ +

  در اکثر مواردی که ویزای فرد رد می شود، به پررنگ ترین دلیلی که می توانیم اشاره کنیم مخصوصا برای ما ایرانیان، نداشتن دلیل محکم و قانونی برای برگشت خود از کشور مورد نظر است و این امر گرفتن ویزا را برای ما غیر ممکن می سازد، اگر نتوانیم دقیقا با شواهد و مدارکی محکم ثابت کنیم که برنامه ی کوتاه یا بلند مدت ما ،برای ما و کشور مورد نظر سودی ندارد مطمئنا ویزای ما رد خواهد شد. در صورتیکه متقاضی مایل به دریافت دلایل رد درخواست روادید خود باشد، می تواند برای دریافت فرم مذکور به سفارت مراجعه کند. امکان ارائه دلایل از طریق تلفن میسر نیست. اگر متقاضی نتواند برای دریافت فرم مراجعه کند، سفارت آنرا توسط پست عادی به آدرسی که در فرم درخواست روادید متقاضی قید شده، برای وی ارسال خواهد کرد. متقاضی همزمان با دریافت دلایل رد شدن درخواست روادید، دستورالعملی جهت درخواست تجدیدنظر دریافت می کند.
 • آیا پس از رد شدن درخواست ویزای شینگن امکان اعتراض وجود دارد؟ +

  متقاضی روادید این امکان را دارد تا از سفارت که مرجع تصمیم گیرنده در مورد پرونده وی بوده ، بخاطر عدم پذیرش روادید، درخواست تجدید نظر نماید. درخواست تجدید نظر را می توان شخصا یا توسط نماینده متقاضی بصورت کتبی تسلیم سفارت نمود. متقاضی پس از اطلاع از نتیجه منفی درخواست خود، دلیل عدم پذیرش روادید همراه با یک برگ راهنما به زبان انگلیسی که دارای اطلاعاتی درباره چگونگی درخواست تجدید نظر است را دریافت می کند. امکان تحویل درخواست تجدید نظر به سفارت حداکثر 30 روز پس از دریافت دلایل نپذیرفته شدن درخواست روادید است.
 • آیا این امکان وجود دارد که با ارائه مدارک تکمیلی توسط متقاضی، سفارت در تصمیم خود در عدم پذیرش درخواستی تجدید نظر کند؟ +

  معمولا امکان بررسی مجدد پرونده رد شده وجود ندارد ولی متقاضی می تواند درخواستی جدید همراه با مدارک جدید ارائه دهد. در این صورت هزینه روادید بایستی دوباره پرداخت شود. سفارت با در نظر گرفتن تغییرات احتمالی در شرایط متقاضی و مدارک جدید، این درخواست را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.
 • در صورت عدم پذیرش ویزا، چه وقت می توان درخواست جدید ارائه کرد؟ +

  متقاضی همواره حق درخواست روادید را دارد و هیچ محدودیتی در اینکه چند بار و در چه زمانهایی درخواست نماید وجود ندارد. ولی به هر حال زمان درخواست و تغییرات در شرایط متقاضی ممکن است در نتیجه درخواست روادید تاثیر گذار باشد. بنابراین بهتر است متقاضی هنگام تحویل درخواست جدید، مدارک جدیدی به فرم درخواست روادید خود پیوست نماید تا شاید شرایط بهتری برای فرایند تصمیم گیری پرونده ایجاد نماید. مخالفت سفارت در صدور روادید باعث نخواهد شد تا درخواست های بعدی متقاضی بطور خودکار رد شوند. هر درخواستی با توجه به مدارک و شرایط متقاضی مورد ارزیابی قرار خواهدگرفت. معمولا پس از هربار که درخواست ویزای متقاضی از یک سفارت رد می شود تا 6 ماه این علت ردی در بقیه سفارتخانه ها به صورت آنلاین ثبت می شود.
 • شرایط متقاضی زیر سن 18 سال چیست؟ +

  متقاضیان زیر 18 سال بایستی فرم درخواست روادید جداگانه تکمیل نمایند حتی اگر نام آنها در گذرنامه والدین بوده و فاقد گذرنامه مجزا باشند. کودکان با سن 16 سال و بیشتر حتما بایستی گذرنامه جداگانه داشته باشند. تنها استثناء در این مورد برای خانم هایی است که نام آنها در گذرنامه همسرانشان است. هم پدر و هم مادر متقاضی زیر 18 سال و یا سرپرست قانونی او بایستی فرم درخواست روادید وی را در حضور متصدی روادید سفارت، امضاء کنند. ارائه رضایت نامه از طرف والدین یا سرپرست قانونی برای متقاضیان زیر سن 18 سال که قصد دارند به تنهایی سفر کنند الزامی است. اگر متقاضی که به سن قانونی نرسیده بخواهد با یکی از والدین خود سفر کند، ارائه رضایت پدر یا مادر وی که همراه او سفر نمی کند الزامی است و اگر کودک قصد سفر با والد یا والده مجرد خود دارد بایستی مدارک معتبر دال بر تجرد والد یا والده به سفارت ارائه شود. رضایت نامه باید بصورت محضری بوده و طول مدت اقامت در محدوده شنگن در آن ذکر شده باشد.
 • چرا اخذ ویزای شینگن در ایران با انگشت نگاری است ولی در کشورهای دیگر متقاضیان انگشت نگاری نمیشوند؟ +

  انگشت نگاری برای دریافت ویزای شینگن، برای ملیت های خاصی صورت میگیرد. از آنجایی که درصد زیادی از ایرانیانی که کشور را ترک میکنند و پس از ورود به محدوده شینگن ، از آن خارج نمیشوند و در یکی از کشورهای اروپایی درخواست اقامت ( قانونی یا غیر قانونی ) میدهند ، سفارتخانه های کشورهای عضو شینگن ، با اقدام به انگشت نگاری سعی میکنند سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا را کنترل کنند.
 • 1
 •   +

 • شنگن چیست؟ +

  شنگن یک قراردادی است که در سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد افراد ساکن کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و در اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان تکمیل گردید.
 • کدام کشورها عضو معاهده شنگن هستند: +

  اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لاتویا، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتقال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوییس
 • اتحادیه اروپا و محدوده شنگن : +

  کشورهای عضو اتحادیه اروپا 27 کشور هستند که نباید آنها را با کشورهای محدوده شنگن ( 26 کشور ) اشتباه نمود. کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل ۲۷ کشور یعنی 24 کشور از محدوده شنگن (بجز نروژ و ایسلند) بعلاوه 3 کشور رومانی، انگلستان و ایرلند می باشند، به همین دلیل ویزای ساکنین و اتباع این سه کشور جهت ورود به منطقه شنگن بی اعتبار است و این افراد باید هنگام ورود و خروج از کشورهای محدوده شنگن مورد کنترل مرزی قرار بگیرند. کشورهای نظیر کرواسی، صربستان، مقدونیه، اوکراین، مولداوی و آندورا نه عضو اتحادیه اروپا هستند و نه عضو محدوده شنگن پس برای ورود به این کشورها نیاز به ویزای جداگانه دارید و ساکنین و متعاقبا اتباع این کشورها نیز برای ورود به سایر کشورهای اروپایی نیاز به ویزای شنگن دارند.
 • ویزای شنگن چیست؟ +

  ویزای شنگن برای افرادی است که قصد دارند به کشورهای محدوده شنگن وارد شوند و ساکن یا اتباع کشورهایی غیر از کشورهای محدوده شنگن هستند. البته ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا از جمله دارندگان پاسپورت دومینیکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و همچنین ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی نیازی به اخذ ویزای شنگن ندارند و می توانند به مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد شده و اقامت داشته باشند.
 • اعتبار ویزای شنگن چه مدت است؟ +

  هر ویزای شنگن دو تاریخ دارد، یکی تاریخ اعتبار ویزا و دیگری تعداد روزهای مجاز اقامت فرد دارنده ی ویزای شنگن که حداکثر ۹۰ روزه است. اگر تاریخ اعتبار ویزای شنگن شما گذشته باشد حتی اگر تعداد روزهای مجاز ویزای شما هنوز باقی مانده باشد، ویزای شنگن شما باطل تلقی می گردد. همچنین تعداد دفعات ورود شما به محدوده شنگن در ویزای شنگن شما توسط یک کد مشخص می شود این کد می تواند ۲،۱ یا ارقام بالاتر و یا نامحدود باشد. کد ۱ به معنی یکبار ورود (سینگل) است و یعنی اینکه پس از یکبار ورود و خروجتان از شنگن، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد ۲ و ارقام بالاتر به معنی آن است که به دفعاتی که در ویزای شنگن مشخص شده می توانید به محدوده شنگن وارد شوید و پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد نامحدود (مالتیپل) به معنی ورود نامحدود به محدوده شنگن است و شما می توانید در مدت اعتبار ویزای شنگن و تعداد روزهای مجاز درج شده در ویزایتان به محدوده شنگن وارد و خارج شوید.
 • انواع ویزای شنگن +

  ویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود
 • ویزای شنگن نوع A : +

  ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای حوزه شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد
 • ویزای شنگن نوع B : +

  ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از محدوده شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.
 • ویزای شنگن نوع C : +

  ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد حوزه شنگن می شوند.
 • ویزای شنگن نوع D : +

  ویزای بلندمدت ملی(نشنال) است که معمولا تجار و بازرگانان و یا افرادی که درخواست اقامت کرده اند ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به حوزه شنگن وارد و از آن خارج شوند.
 • توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید: +

  توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر ویزای شنگن برای شما مناسب نیست و باید درخواست اقامت بدهید. درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از حوزه شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمین ورود به محدوده شنگن نیست، به عنوان مثال اگر شما ویزای شنگن خود را از یونان گرفته ولی از فرانسه وارد حوزه شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید. برای اخذ ویزای شنگن راههای مختلفی وجود دارد. ساده ترین راه اقدام از طریق تور مسافرتی و اخذ ویزای شنگن نوع C می باشد که البته باید برای اخذ آن پرینت حساب بانکی، پرینت آخرین فیش حقوقی، چک بانکی در وجه آژانس و یا سند ملکی به نام خودتان را از قبل آماده کنید تا ضمانتی برای برگشتتان از سفر باشد. راه دیگر، دریافت دعوت نامه رسمی جهت بازدید از اقوام، دریافت دعوت نامه از یک شرکت معتبر مبنی بر حضور در یک نمایشگاه بین المللی و... می باشند.
 • نکات مهمی که هنگام تقاضای ویزای شنگن و نیز پس از آن می بایست به آنها توجه کنید: +

  ۱- در هنگام تقاضای ویزای شنگن نام همه کشورهایی را که در طی مسافرت خود قصد سفر به آنها را دارید قید کنید. این اطلاعات در سیستم «وی آی اس» به ثبت رسیده و در مرزهای ورودی شنگن در اختیار مقامات مرزی قرار خواهد گرفت.
 • ۲- ورودتان به مرزهای شنگن: +

  ورودتان به مرزهای شنگن می بایست از کشوری باشد که در فرم تقاضای ویزای شنگن خود مشخص کرده و بر اساس آن ویزا گرفته اید. تغییر مسیر ورودی می تواند در مرزهای شنگن مشکل به بار آورده و در بدترین حالت منجر به ابطال ویزای شنگن و بازگشت اجباری به کشور مبداء سفرشود.
 • ۳- بعد از ورود به محدوده شنگن : +

  بعد از ورود به محدوده شنگن عملا قادر خواهید بود که به همه کشورهای آن حوزه مسافرت کنید چرا که در بین کشورهای شنگن کنترل مرزی وجود ندارد. نکته مهم اولین ورود به محدوده شنگن است که می بایست از طریق کشوری باشد که هدف از مسافرت به آن به هنگام تقاضای ویزای شنگن ثبت شده است.
 • ۴- برخی از انواع ویزای شنگن : +

  برخی از انواع ویزای شنگن (برای مثال ویزاهای موسوم به D و نیز انواع اقامت ها) شامل مقررات فوق نمی شوند که توضیحات بیشتر در مورد آن از حوصله این مطلب خارج است.
 • ۵- جدیدا برخی آژانسهای هواپیمایی در ایران حتی از فروش بلیط هواپیما به مسیر دیگری : +

  جدیدا برخی آژانسهای هواپیمایی در ایران حتی از فروش بلیط هواپیما به مسیر دیگری غیر از کشور صادر کننده ویزا به دارندگان ویزای شنگن خودداری می کنند. برای مثال به دارنده ویزای شنگن سوئد بلیط هواپیما به مقصد آلمان نمی فروشند و یا از فروش بلیط تهران – استکهلم به دارنده یک ویزای شنگن صادر شده از سوی ایتالیا خودداری می نمایند. جریمه حمل یک مسافر فاقد مدارک لازم برای شرکتهای هواپیمایی در ازای هر مسافر حدود ۵۰ هزار کرون سوئد (معادل حدود ۲۵۰ میلیون ریال ایران) است. شرکتهای هواپیمایی از بیم پرداخت این جریمه سنگین سخت گیریهای بیشتری را در حمل مسافر به اتحادیه اروپا و محدوده شنگن صورت می دهند.
 • 6- دارا بودن ویزای شنگن هرگز به معنی : +

  دارا بودن ویزای شنگن هرگز به معنی گارانتی و تضمین ورود به منطقه شنگن نیست و این مقامات مرزی هر کشور هستند که تصمیم می گیرند به دارنده ویزا اجازه ورود بدهند و یا ویزای شنگن وی را لغو کرده و از ورود به وی به منطقه شنگن جلوگیری بعمل آورند.
 • 1